صفحه ها
دسته
وبلاگ دوستان
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499804
تعداد نوشته ها : 559
تعداد نظرات : 493
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
      تمرین تیم فوتبال پیروزی صبح دیروز در زمین باشگاه ایرانیان امارات پیگیری شد. به گزارش خبرگزاری فارس تمرین صبح دیروز پیروزی از ساعت 30 : 10 به وقت محلی در زمین باشگاه ایرانیان برگزار شد . در این تمرین بازیکنان پیروزی ابتدا به مرور کارهای تاکتیکی پرداختند سپس سانتر از جناحین حرکات سرعتی ضربه به دروازه تمرینات ویژه برای مهاجمان و زدن ضربات کاشته در دستور کار کادر فنی برای بازیکنان قرار گرفت . تمرینات صبح دیروز در حضور حبیب کاشانی سرپرست این باشگاه که عصر روز جمعه به امارات رفت ; برگزار شد وی از نزدیک تمرینات را نظاره کرد و پس از آن با بازیکنان نیز به صحبت پرداخت . پس از تمرین کادر فنی با کاشانی جلسه ویژه ای برگزار کرد ضمن اینکه وی با یحیوی به طور اختصاصی صحبت کرد. در جریان تمرین یحیوی تمرینات ویژه ای را برای دروازه بان ها در نظر گرفت . کریم باقری مهدی شیری و علیرضا محمد به دلیل مصدومیت کارهای اختصاصی با زرینه پزشک پیروزی انجام دادند. آنها برای درمان خود پس از تمرین راهی کلینیک النصر شدند. مهدی الهایی و محمد پروین به بیماری آنفولانزا دچار شده
دسته ها : ورزشی
      بخشی از کارها به گونه ای است که خود باید انجام دهی مانند پاسخ دادن به کارگزاران دولتی در آنجا که منشیان تو از پاسخ دادن به آنها درمانده اند و دیگر برآوردن نیاز مردم در همان روزی که به تو عرصه می دارند و یارانت در رفع نیاز آنان ناتوانند کار هر روز را در همان روز انجام ده زیرا هر روزی کاری مخصوص به خود دارد. نیکوترین وقت ها و بهترین ساعات شب و روزت را برای خود و خدای خود انتخاب کن . اگر چه همه وقت برای خداست اگر نیت درست و رعیت در آسایش قرار داشته باشد. از کارهایی که به خدا اختصاص دارد و باید با اخلاص انجام دهی انجام واجباتی است که ویژه پروردگار است پس در بخشی از شب و روز وجود خود را به پرستش خدا اختصاص ده و آنچه تو را به خدا نزدیک می کند بی عیب و نقصانی انجام ده اگر چه دچار خستگی جسم شوی . هنگامی که نماز به جماعت می خوانی نه با طولانی کردن نماز مردم را بپراکن و نه آن که آن را تباه سازی زیرا در میان مردم بیمار یا صاحب حاجتی وجود دارد. آنگاه که پیامبر(ص ) مرا به یمن می فرستاد از او پرسیدم با مردم چگونه نماز بخوانم فرمود : « در حد
      آیت الله جعفر سبحانی اشاره اخیرا نوعی شرکت به نام شرکت های هرمی در داخل و خارج کشور رایج شده و عده ای را فریبکارانه به خود جذب کرده است باتوجه به خسارات زیانباری که این نوع شرکت ها بر اقتصاد مردم و جامعه داشته اند حضرت آیت الله جعفر سبحانی طی مقاله ای به تبیین دلایل نامشروع بودن اینگونه شرکت ها پرداخته اند که مطالعه آن برای توجه هرچه بیشتر مردم و مسئولان به این موضوع لازم به نظر می رسد. نخست باید ماهیت این شرکت تبیین گردد و سپس به بیان حکم شرعی آن پرداخته شود. رایج ترین صورت آن این است که شرکتی تشکیل می شود مثلا به نام « شرکت آفتاب » کسی بخواهد به عضویت این شرکت درآید باید برگی را از این شرکت به قیمت خاصی مثلا یک هزار تومان بخرد و در آن برگ اسامی پنج نفر به ترتیب نوشته شده است مثلا : .1 زید .2 عمرو .3 بکر .4 عدی .5 خالد نفر اول همراه با شماره حساب بانکی است . پس از خرید این برگ باید سه کار انجام دهد : اولا : مبلغی مثلا یک هزار تومان به حساب نفر اول که شماره حساب بانکی دارد واریز کند. ثانیا : یک هزار تومان مثلا به حسا
دسته ها :
        به مناسبت سالگرد پیام تاریخی حضرت امام خمینی به گورباچف و ارسال آن توسط حضرت آیت الله جوادی آملی اشاره در سالگرد صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی به گورباچف قرار داریم . در این روز رهبر محبوب امت با پیام خویش به گورباچف اوج درایت و بصیرت و آینده نگری خود را نمایان ساخت به گونه ای که سال ها بعد گورباچف اعلام نمود که امام خمینی فراتر از زمان حرکت می کرد. حضرت آیت الله جوادی آملی که مامور ابلاغ این پیام بود پس از انجام ماموریتش سخنانی پیرامون سفر هیات ایرانی به شوروی بمنظور ابلاغ پیام حضرت امام به گورباچف در جمع فضلا و طلاب حوزه علمیه قم ایراد گردید. متن کامل آن را پیش روی دارید. بسم الله الرحمن الرحیم ـ طبق پیشنهاد یکی از آقایان بنا شد که گزارش سفر به مسکو را به عرض برسانم . مقدمتا عنایت دارید که انقلاب اسلامی بر محور کتاب و سنت معصومین (ع ) پایه گذاری شده و یکی از سخنان رسول اکرم (ص ) این است که العلما ورثه الانبیا. در این بیان نورانی حضرت نفرمود العلما ورثه النبی و این به معنی آن است که نه تنها عالمان هر عصری وارثان پیامبران عصرند بلکه
دسته ها : سیاسی
      یک فوق تخصص گوارش عنوان کرد : خشکی دهان به ویژه در سنین بالا می تواند ناشی از اختلال کارکرد در غدد بزاقی به دلیل افزایش سن باشد اما درعین حال باید توجه داشت این مسئله می تواند ناشی از برخی بیماری ها باشد. دکتر شهرام آگاه در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان مطلب فوق افزود : برخی بیماری های خودایمنی می تواند باعث درگیری غدد بزاقی و اشکی به طور همزمان شود که علامت بارز آن اغلب خشکی دهان و خشکی چشم است و در این مورد به خصوص در افراد جوان و یا مبتلا به روماتیسم باید توجه ویژه ای شود; چرا که این خشکی دهان ممکن است ناشی از خشک شدن غدد بزاقی باشد. وی تصریح کرد : همچنین بیماری ها مانند دیابت و افزایش قند خون به دلیل دفع بیش از حد آب نیز ممکن است باعث خشکی دهان شود و یا در اثر مصرف برخی داروها از جمله داروهای اعصاب داروهای کاهنده فشارخون و آنتی کولینرژیک های می توانند باعث کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان شود. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه افزود : مورد دیگری که مدنظر است استرس وعصبانیت دائم در افراد است که با تاثیری که براعصاب خودکار بدن می گذارد
دسته ها : پزشکی
   

 در تحقیقات جدید نشان داده شد که تشعشعات خورشیدی استعمال دخانیات و اضافه وزن مهمترین عوامل محیطی تاثیرگذار بر پیری پوست هستند.
به گزارش ایسنا مطالعات جدید نشان داد که در کنار عوامل ژنتیکی تشعشعات مضر خورشیدی مصرف دخانیات و اضافه وزن از مهمترین عوامل پیری و تخریب پوست هستند.
پژوهشگران دانشکده پزشکی کیس وسترن ریزرو به این نتیجه رسیده اند که هر چند عامل وراثت در جوان ماندن یا پیری پوست نقش تعیین کننده ای دارد اما می توان با کنترل عوامل محیطی یاد شده روند پیری پوست را به تاخیر انداخت .
نتایج این تحقیق که در آخرین شماره نشریه آرشیو پوست شناسی به چاپ رسیده تاکید می کند که قرار گرفتن در معرض تشعشعات خورشیدی به مدت طولانی تغییرات ساختاری و فیزیکی زیادی برای پوست به همراه دارد که در نهایت به تخریب پوست و رگهای خونی آن و ایجاد لکه های مختلف پوستی منتهی می شود.
پژوهشگران معتقدند که 40 درصد از عوامل تاثیرگذار بر تخریب پوست به عوامل محیطی بازمی گردد که شامل اشعه مضر خورشیدی مصرف دخانیات اضافه وزن و همچنین نوشیدن مشروبات الکلی است .

دسته ها : پزشکی

سلام

این روزها دوستان به بهانه درس یا وبشون روتعطیل کردند یا به دوستان دیگه سرنمیزنند

 که البته درس خوندن خیلی کار خوبیه

 اما گفتم بزار در باره این دوستان یه قطعه شعر کوچک بزارم تا نظر دوستان چی باشه


لای برگای کتابا دنبال خودت نگرد !
تو غبارا تو سرابا دنبال خودت نگرد !
گم نکن خودت رو تو دنیای تردید و دروغ !
زیر آوار نقابا دنبال خودت نگرد

دسته ها :
   

 
 • کجاست جرعه عشقی زجام تکبیرت
  که مست مست شوم از کلام تکبیرت
  زلال چشمه الطاف خویش جاری کن
  که منتعش شوم از نور بام تکبیرت
  هلا سواره عصر خروش انسانها
  بخوان که مژده فتح است نام تکبیرت
  هزار لاله خونین عشق می روید
  به شوره زار دلم از کلام تکبیرت
  بخوان بلال احد خوان که ناتمامی ما
  مگر تمام شود از تمام تکبیرت
  سرود عاطفه در کوچه باغها جوشید
  سپیده دم که قرق شد به گام تکبیرت
  نوید جنگلی از سروهای آزاد است
  ندای سرخ شهادت پیام تکبیرت
  کمان قامت پیران راست اندیشه
  به اعتدال رسد در قیام تکبیرت


 • عباس خوش عمل

 • دسته ها : جبهه وجنگ

   
  بارالها این عزت مرا بس است که بنده تو باشم و این فخر و عظمت مرا بس است که تو پروردگار من باشی . بار پروردگارا! تو چنان هستی که من دوست دارم من را چنان قرار بده که تو دوست داری (الهی آمین ).
  ای خدای بزرگ وقتی جمله « انالله و اناالیه راجعون » را در ذهنم تداعی می کنم که همه باید روزی از دنیای فانی بروند با خود می اندیشم که چه شایسته است اگر انسان این تن خاکی و ناچیز خود را در راه محبوب خویش فدا کند و با پیکری خونین به درگاه تو بیاید.
  بارالها بنده که شایستگی و لیاقت شهادت را در خود نمی بینم ولی با این حال به لطف و کرم تو بسیار امیدوارم . ای خدای قادر و متعال ! من وجود خود را در مقابل اسلام عزیز بسیار ناچیز می بینم و حاضرم که در راه احیای دین مبین اسلام هفتادبار تکه تکه شوم .
  خدایا اگر لیاقت شهادت را در راه خودت به من عنایت کردی مرا آن گونه شربت شهادت بنوشان که رضای کامل تو را جلب نمایم .
  شهید حسن آبشناسی جامی

  دسته ها : جبهه وجنگ
       

   
  شاید باور این عکس درابتدا مشکل به نظر برسد اما عده ای در باغ وحشی درشهر بانکوک هر روز این حرکات دیوانه وار را برای بازدید کنندگان از این محل تکرار می کنند.
  این باغ وحش سامفران نام دارد در حومه بانکوک واقع شده و این بدل کاران سالهاست که دست به انجام این نمایش خطرناک می زنند .
  دراین نمایش یک ساعته آنها سرشان را در داخل آرواره کروکدیلها قرار می دهند و یا با بچه کروکدیلها مسابقه کشتی داده و آنها را کاملا در آغوش می گیرند.
  این شیوه نمایش را « کرای تانگ » شکارچی افسانه ای کروکدیل در این کشور رواج داده است .

  دسته ها :
       

   


  مرتفع ترین مسجد جهان در طبقه 160 برج دبی به زودی افتتاح خواهد شد . مرتفع ترین برج جهان هفت روز دیگر در حالی در دبی افتتاح خواهد شد که در بالاترین طبقه آن یک مسجد ساخته شده است .
  به گزارش تابناک در طبقه آخر این برج 160 طبقه ای که 600 متر ارتفاع دارد مسجد بزرگی ساخته شده است و بیش از یک هزار نمازگزار را در خود جای خواهد داد.
  این مسجد پس از افتتاح به عنوان مرتفع ترین مسجد درجهان به شمار می آید زیرا مسجد برج دبی از مسجدی که در طبقه 77 برجی در عربستان قرار دارد در ارتفاع بالاتری قرار دارد.
  دست اندرکاران ساخت برج دبی 20 میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه کردند . 15 هزار کارگر نیز در ساخت این برج همکاری داشتند و هفت هزار و 500 مهندس از مناطق مختلف جهان بر بهره برداری از آن نظارت دارند .
  گفتنی است برج دبی بلندترین و مشهورترین برج جهان نامیده می شود

  دسته ها :
      پل قدیم دزفول که با 1700 سال قدمت به عنوان کهن ترین پل تاریخی جهان شناخته شده است تا پایان سال جاری مسدود می شود . به گزارش خبرگزاری فارس غلامعلی باغبان مسئول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول گفت : بر اساس قول شهرداری دزفول به مسئولان میراث فرهنگی و شهری تردد روی پل قدیم دزفول تا پایان سال جاری قطع خواهد شد. باغبان هدف از مسدود کردن این پل را حفاظت و نگهداری هر چه بهتر از پل قدیم دزفول برشمرد و افزود : برای تحقق این هدف دو مسیر راست گرد و چپ گرد قبل از پل قدیم تعریف شده است . وی خاطرنشان کرد : پس از مسدود شدن پل سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت نگهداری و تثبیت پایه های پل اقدامات حفاظتی و مرمتی را آغاز خواهد کرد. مسئول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول تصریح کرد : سال گذشته نزدیک به 200 میلیون تومان برای تثبیت و مرمت پایه های پل هزینه شده و اقدامات خوبی صورت گرفته است . باغبان یادآور شد : در سال جاری 70 میلیون تومان اعتبار برای ادامه عملیات سال گذشته در راستای تثبیت و مرمت پل در نظر گرفته شده است .
  دسته ها :
        کارشناسان تغذیه تاکید کردند : مصرف روزانه قهوه خطر ابتلا به دیابت سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهد. به گزارش ایسنا این کارشناسان می گویند; مصرف روزانه یک فنجان قهوه مزایای زیادی برای سلامتی دارد. دکتر آلانا لوین پزشک مراقبت های اولیه در پژوهش جدیدی روی مزایای مصرف قهوه برای بدن نشان داد که این نوشیدنی خطر بروز بیماری قلبی و نیز افسردگی را کاهش می دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و انواع خاصی از سرطان مثل سرطانهای روده دهان و حلق را کاهش می دهد و سبب کاهش احتمال بروز بیماریهای قلبی و پوسیدگی های دندانی می شود. دکتر لوین می گوید : هرچند محققان هنوز دقیقا مطمئن نیستند که چه چیزی عامل این تاثیرات مفید قهوه است اما احتمال می دهند که خواص آنتی اکسیدانی آن عامل اصلی باشد. محققان در مطالعات پیشین دریافته اند که آنتی اکسیدانها سبب کاهش التهاب و آسیب های سلولی می شوند. با این حال دکتر لوین تاکید کرد; افراد خاص مثل بیماران دیابتی زنان باردار و افرادی که مشکل خواب دارند باید مصرف قهوه را به یک یا دو فنجان در روز
  دسته ها : پزشکی
    جایزه داروین که همه ساله به احمقانه ترین مرگ درجهان اختصاص می یابد در سال 2009 به دو سارق بلژیکی اهدا شد . روزنامه اینترنتی روسی لنتا در شماره دیروز خود می نویسد : این دو دزد بی دست و پا قصد داشتند برای سرقت پول از دستگاه عابر بانکی در شهر دینان از مواد منفجره استفاده کنند اما خودشان بر اثر انفجار قوی جانشان را از دست دادند. بنا به این گزارش مکان دوم به شان مونترو امریکایی اختصاص یافته که پس از گیر افتادن در راه بندان از خودرو خود خارج شده تا مکان مناسبی برای قضای حاجت پیدا کند اما متوجه نشده که در یک جای مرتفع ایستاده و در نهایت بر اثر از دست دادن تعادل سقوط کرده و جان سپرده است . مکان سوم به روزانا تیپت از ایالت کارولینای آمریکا تعلق دارد که بدون توجه به هشدارها قصد داشته با موتور سه چرخه از عرض رودخانه خروشانی عبور کند. پلیس موفق شد او را نجات دهد اما وی دوباره به داخل آب برگشته تا موتور خود را خارج کند و در نتیجه غرق شده است . گفتنی است وندی نورتکات دانشمند امریکایی در سال 1985 جایزه داروین را بنیانگذاری کرد که فقط به احمقانه ترین رفتاری که موج
  دسته ها :
      سیلویو برلوسکنی نخست وزیر ایتالیا این روزها در ویلای خود در میلان مشغول کار روی آلبوم موسیقی جدیدش است . به گزارش عصر ایران روزنامه ایتالیایی « کوریره دلا سرا » با اشاره به این موضوع می نویسد تعطیلات ژانویه فرصتی مغتنم برای برلوسکنی است تا ترانه های آلبوم جدید موسیقی خود را تنظیم کند. آلبوم جدید برلوسکنی حاوی 12 ترانه عاشقانه است که با همکاری گیتاریست مشهور ناپلی ایتالیا « ماریانو آپیجلا » تهیه می شود و این چهارمین آلبومی است که برلوسکنی با همکاری آپیجلا به بازار موسیقی ایتالیا ارایه می کند. آلبوم برلوسکنی قرار است در سال جاری میلادی به بازار عرضه شود. برلوسکنی نخستین آلبوم موسیقی خود را در سال 2003 و با همکاری آپیجلا با آهنگ معروف « مگنیو نا گانزونه ; یک آهنگ خیلی بهتر است » که نام این آهنگ بر روی آلبوم گذاشته شده بود به بازار عرضه کرد . این آلبوم برلوسکنی 45 هزار نسخه در ایتایلا فروش داشت . برلوسکنی در 13 دسامبر گذشته در جریان حمله یک فرد مهاجم و ضربه به صورتش به شدت آسیب دید و بینی او شکست . این سیاستمدار راست گ
  دسته ها : سیاسی
        محاکمه متهمان پرونده های هتاکان به آرمان های انقلاب اسلامی روزهای یکشنبه تا سه شنبه این هفته در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار می شود. به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران پرونده این متهمان که تعداد آنان 7 نفر است پیش از این با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست از سوی دادستان عمومی و انقلاب تهران به دادگاه ارسال شده بود. این گزارش همچنین حاکیست پرونده تعدادی از ساختارشکنان روز عاشورا نیز که در پی حوادث اخیر بازداشت شده اند بزودی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال خواهد شد. دادستانی تهران در این اطلاعیه بار دیگر ضمن تقبیح اقدامات ساختار شکنانه و مجرمانه روز عاشورا اعلام کرد. تحقیقات مربوط به پرونده متهمان جرایم ارتکابی در این روز با سرعت در حال انجام است و بزودی تعدادی از پرونده این متهمان باصدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد. عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز پیشتر اعلام کرده بود این دادستانی بدون اغماض با توهین کنندگان به آرمانهای انقلاب اسلامی بخصوص متهمان ساختار شکن حوادث روز عاشورا
  دسته ها : سیاسی
    « کورت وسترگارد » کاریکاتوریست دانمارکی که با کشیدن تصاویری موهن از پیامبر اکرم (ص ) قلوب صدها میلیون مسلمان را آزرده بود از ترور جان سالم به در برد. به گزارش عصر ایران و به نقل از خبرگزاری فرانسه پلیس دانمارک در آخرین ساعات روز جمعه یک مرد را که قصد داشت وارد منزل مسکونی این کاریکاتوریست دانمارکی شود هدف گلوله قرارداد و زخمی کرد. بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه افراد گارد محافظ با به صدا درآمدن زنگ خطر 3 فرد مهاجم را عقب راندند و یکی از آنها که زخمی شده بود به بیمارستان منتقل شد. این کاریکاتوریست 74 ساله از زمانی که چهار سال پیش تصاویر یاد شده را منتشر کرده بود تاکنون چندین پیام تهدید به مرگ را دریافت کرده است . انتشار تصاویر موهن به پیامبر اسلام از سوی روزنامه دانمارکی « پولاندز » در 4 سال پیش موجی از خشم و نفرت را در میان مسلمانان ایجاد کرد. اما دولت دانمارک و رسانه های این کشور با حمایت از این کاریکاتوریست بارها تصاویر موهن را نمایش داده و یا در دیگر روزنامه های دانمارکی به چاپ رساندند و این اقدام را نشانه ای از احترام به آزادی بیان و قلم دانستن
  دسته ها :
        بسم الله الرحمن الرحیم اسلام هرگز دچار بن بست نخواهد شد. مکتب اهل البیت که با نهضت عاشورا جان گرفت و بالندگی آغاز کرد و امروز مترقی ترین مکتب فکری و حقوقی و سیاسی جهان است نیز هرگز به بن بست نخواهد رسید. نظام جمهوری اسلامی که پرتوی از نهضت عاشورا و الهام گرفته از فداکاری های اباعبدالله الحسین و یاران باوفا و مخلص آنحضرت در کربلاست نیز هرگز به بن بست نخواهد رسید. مروری بر حوادث 31 سال گذشته این واقعیت را به اثبات می رساند که تندبادها و توطئه هائی که علیه نظام جمهوری اسلامی تدارک دیده می شوند فقط بر استحکام هرچه بیشتر این نظام الهی خواهند افزود و روز به روز خانه عنکبوتی بودن دستگاه های استعماری و استکباری و تشکیلات عریض و طویل قدرت های شیطانی را به نمایش می گذارند. این واقعیت را اصل پیروزی انقلاب اسلامی حماسه های جاویدانی که مردم ایران در 8 سال دفاع مقدس آفریدند مقابله پیروز با توطئه های تبلیغاتی و تحریم های اقتصادی وصنعتی و فشارهای سیاسی و تهاجم فرهنگی به اثبات رسانده است .  برای ملتی که در طول 31 سال با اینهمه توطئه دست و پنجه نر
  دسته ها : سیاسی
  شعر قطعه «خدای احساس» با صدای محمد علیزاده

  لطفت همیشه شامل حالمه
  اصلا تو خیلی فرق داری با همه
  اجازه دادی به تو دل ببندم
  تا فهمیدی به تو علاقه مندم
  خودت دلیل این علاقه بودی
  چه بد بودم روزایی که نبودی
  نه آبرو داشتم نه عشق و میلی
  تو خیلی با محبتی ...تو...خیلی


  باز اومدم آبروداری کنی
  برای دردم تو یه کاری کنی
  بهت بگم از همه دل بریدم و
  تموم مردونگی هات و دیدم و


  باز اومدم تا که بگم
  دار و ندارم
  صبر و قرارم
  گره افتاده به کارم

  *

  سلام آقا

  سلام خدای احساس
  درمون درد من حضرت عباس(ع)
  صد دفعه گفتم و دوباره می‌گم
  آقای من...آقای خوب دنیاس

  *
  عموی بچه ها...نجاتم بده!
  یه قدری مهربونی یادم بده!
  سایه تو از روی سرم بر ندار
  صدات که می زنم جوابم بده
  خدای احساس نجاتم بده
  حضرت عباس جوابم بده

  بزار آدما بدونن

   میشه بیهوده نپوسید

   میشه خورشیدشدوتابید

  میشه آسمونوبوسید

  X